Ana Sayfa / Sivilceler / Sivilce Çıkmasına Neden Olan En Yaygın Sebepler
sivilce çıkmasının en yaygın sebepleri

Sivilce Çıkmasına Neden Olan En Yaygın Sebepler

sivilce çıkmasının en yaygın sebepleriSivilce sorununuz var ve neden olduğunu merak mı ediyorsunuz? Yüzde, sırtta, kalçada, omuzlarda, kolda, bacakta..Cildin hemen her bölgesinde çıkan sivilceler neden olur?

Yediden yetmişe, hem kadınları hem de erkekleri hayatının farkı dönemlerinde etkileyen can sıkıcı bir cilt sorunu olan sivilce problemini ortadan kaldırmak için, öncelikle sivilce oluşumunu tetikleyen nedenlerin tespit edilmesi ve ortadan kaldırılması, atılacak ilk doğru adım olacaktır.

Sivilceye neden olan majör faktörleri genellemek gerekirse; ciltteki aşırı sebum üretimi, kıl köklerinin tıkanması ve nefes alamaması sonucunda oluşan terleme, deri altında biriken bakteriler ve androjen adı verilen hormonun vücutta aşırı aktivite göstermesi şeklinde özetleyebiliriz ancak bir de dolaylı yoldan, günlük hayatta sık sık maruz kaldığımız etkenler var ki, sivilce oluşumuna zemin hazırlayarak, akne sorununa yatkın ciltlerde can sıkıcı sonuçlara sebebiyet verebiliyor.

Akne sorununuzu gidermek için aşağıda bahsi geçen sivilce çıkma sebeplerini elimine etmenin yanı sıra, hayat tarzı haline getirerek uygulamanız gereken en etkili yöntemleri öğrenmek için Sivilce nasıl geçer? Adlı yazıya bakmak isteyebilirsiniz

 

Sivilceye Neden Olan Az Bilinen ve Şaşırtıcı Etkenler

Bir takım İlaçların Düzenli Kullanımı Sivilce Çıkmasına Neden Oluyor: Özellikle steroid gibi kas geliştirmeye yardımcı ilaçlar, bir takım hormonlu doğum kontrol hapları ve ruh sağlığı için reçete edilen antidepresanların uzun dönemde kullanımları, vücutta sebep oldukları hormonel değişimler sebebiyle sivilce oluşumuna sebebiyet veriyor.

İyot Tüketimi Akneye Davet Çıkarıyor: Özellikle deniz ürünlerinin pek çoğunda yaygın olarak bulunan ve tuzun bir bileşeni olan iyotun vücutta fazla birikimi, sivilce çıkmasına zemin hazırlayan önemli faktörlerden bir tanesi.

Yüz ile Temas Eden Alerjenler Kırmızı ve Kabarık Sivilcelerin Fısırdamasına Neden olabilir: Telefon ile çok konuşan kişiler, motorsiklet kaskı takanlar ya da sakallı-bıyıklı bir erkekle yakın temas içerisinde bulunan hanımlar, ciltlerinin bu yabancı maddelere temas etmesi sonucunda gösterdiği alerjik reaksiyon sonucunda ciddi sivilce sorunu ile karşı karşıya kalabiliyorlar.

Yanlış Deterjan Kullanımı: Kullandığınız anti-alerjik ve organik deterjanlar boşuna pahalı değiller. Ucuz ve kalitesiz deterjanların içerisinde kullanılan kimyasal bileşenler, yastığınızdan başta olmak üzere, üstünüze giydiğiniz her türlü kumaşın cildinizle temas etmesi sonucunda sivilce oluşumunu tetikleyen nedenlerden.

Düzensiz Cinsel Yaşam: Hem kadınlar hem de erkekler için ruhsal olduğu kadar fiziksel de bir ihtiyaç olan cinsellik düzenli bir şekilde yaşanmaz ise, biriken hormonlar sebebiyle vücudun sıkıntısı sivilce olarak kendini gösterebiliyor.

Kullandığınız Şampuan ya da Saç Bakım Ürünü: Saç diplerinizin layığıyla temizlenememesi ve saç dibinizdeki derinin alnınızla ve dolayısıyla yüzünüzle de bağlantılı olması sonucunda, özellikle alın bölgesinde çıkan sivilcelerin en büyük sorumlusu

Yüzünüzle Çok Oynamak, Elinizi Sık Temas Ettirmek: Bazı insanlar elleriyle yüzlerine sürekli dokunuyorlar. Bu durum da cildin irrite olmasına sebep olduğu gibi, aynı zamanda bakterilerin de yayılarak rahat rahat cilt altına yerleşmelerine yardımcı oluyor.

Sivilce Çıkmasının Daha Yaygın Nedenleri

  • Vücutta artan androjen hormonu: Özellikle ergenlik gibi hormonel seviyelerin çalkantılı olduğu dönemlerde vücutta artış gösteren androjen hormonu, cildin yağ ve nem dengesinin tamamen alt üst olmasına sebebiyet vererek, ciltte ardı ardına çıkan sivilcelere neden olarak, ciddi boyutta akne sorununa yol açabilir. Çoğu kez ergenliğin sona ermesi ile birlikte ortadan kalkacak durum çok ciddi seyrediyorsa, uzman bir dermatolog tarafından reçete edilecek akne tedavisinde etkili en iyi sivilce kremleri yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılarak semptomlarım hafifletilmesi sağlanabilir.
  • Cilt Altında Biriken Kirler: Cilt bakımının ve temizliğinin ihmal edilmesi sebebiyle, deri altında biriken kirlerin gözenekleri tıkaması ve aşırı terlemeye yol açması, nefes alamayan gözeneklerden sivilce patlak vermesine sıklıkla sebebiyet veren bir durumdur.
  • Derideki Bakteriler: Cilde temas eden bakteriler, uzun vadede özellikle içi irin dolu iltihaplı sivilcelerin oluşmasına sebep olabilir.
  • Stres Faktörü: Yoğun baskı altında ve stresli olunan dönemlerde, vücutta pasif halde duran bazı enfeksiyonlar aktive olurlar. Stres kaynaklı olarak egzama hastalığı, zona hastalığı gibi pek çok cilt rahatsızlığının yanı sıra, sivilce çıkması da hiç de nadir görülmeyen durumlardandır. Stresli birkaç saat sonrasında özellikle alın bölgesinde ve göğsünüzün üstüne kabarcık şeklinde onlarca sivilce çıktığına şahit olabilirsiniz.
  • Beslenme Şekli: Uyguladığınız günlük diyetiniz ile cilt sağlığınız arasında doğrudan bağlantı var. Hücre yenileyici besinler tüketmeniz, hem daha genç kalmanıza hem de parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olurken, çekirdek, cips, çikolata gibi yağlı ve abur cubur sınıfındaki yiyecekleri tüketmeniz, sivilce oluşumuna zemin hazırlayan ve akne sorununu davet eden en önemli etkenlerden.
  • Genetik Yatkınlık: Yukarıda bahsi geçen sivilce çıkma nedenlerine ek olarak, kişinin cildinin akneye genetik olarak yatkın olması, yukarıdaki durumlardan sadece birinin bile oluşması sonucunda sivilceye sebebiyet verebilir. Genetik meyili olan kişilerin cilt sağlıklarına daha özenli olmaları gerekir ve sivilce sorunları aldıkları basit önlemlerle önlenemiyorsa, icap ettiğinde uzman bir cildiyeciye başvurarak sivilce ilaçları reçete ettirmeleri gerekebilir.

Bunlara da bakabilirsin!

kör sivilce neden çıkar nasıl geçer patlatılır mı sıkılır mı

Deri Altından Çıkan Uçsuz Kör Sivilce Nasıl Geçer?

Uçsuz, ağrılı, deri altından çıkan ve ciltte kızarıklık şeklinde kendini gösteren, baş vermeyen ve patlamayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir