Ana Sayfa / Pratik Yöntemler / Sivilce Çıkmasını Önlemek İçin En Etkili 10 Öneri
sivilce çıkmasını engellemek

Sivilce Çıkmasını Önlemek İçin En Etkili 10 Öneri

sivilce çıkmasını engellemekAkne sorununa yatkın bir cildiniz varsa, alacağınız bir kaç küçük önlem sayesinde cildinizde yeni sivilcelerin çıkmasını engelleyebilir ya da en azından çok aşırı sivilcelenmenin önüne geçerek, daha az çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Sivilce çıkmasını önlemek için sizlere sunduğumuz öneriler, var olan sivilcelerinizin tamamen geçmesini sağlamayacak da olsa, etkili ve iyi sivilce kremleri ile kombine olarak bu tavsiyelerimizi dinleyecek olursanız, akne tedavinizden maksimum verim alabilirsiniz.

Cildinizde Sivilce Çıkmasını Engellemek için Uygulamanız Gereken Adımlar

Yüzünüzde ve vücudunuzda sürekli olarak çıkan sivilcelerin önüne geçmek ve yeni çıkacak sivilceleri engellemek için sizlere önereceğimiz bir kaç basit yöntem, kulağa geldiği kadar basit ve temel yollardan oluşsa da, akne sorununun temelini oluşturan nedenler olduğu için, uygulanmaları, sivilce oluşumunu engellemek konusunda son derece basit sonuç verecektir;

  • YÜZÜNÜZÜ HER DAİM TEMİZ TUTUN: Sivilce sorununuz olsun ya da olmasın, cildinizle her gün temas haline geçen pek çok yabancı maddeyi cildinizden söküp atmak ve ölü hücrelerin soyulmasını ve fazla sebum kalıntılarının da yüzden uzaklaştırılması için günde 2 kere en az olmak üzere yüzünüzü yıkamayı ihmal etmeyin. Yüzünüzü ne kadar sık yıkarsanız o kadar temiz olur gibi yanlış bir düşünceye kapılarak cildinizin kurumasına ya da tahriş olmasına sebebiyet vermeden ideal ve kabul edilebilir ölçüde yüz temizliğinizi tercihen ılık su ile ve hafif bir temizleyici jel yardımı ile yapın. Sivilcelere iyi geldiğini duyduğunuz her türlü sivilce sabunu, cildiniz için en iyi seçim olmayabilir ve iltihaplı cildinizin daha fazla enfekte olmasına sebep olabilir. Akne giderici bir sabun kullanacaksanız, piyasadaki en iyi sivilce sabunları yazımıza bakabilirsiniz.

Cildinizi sert bir bezle, peeling eldiveni veya lif kabağı (kaba dokulu bir sünger) ile sertçe ovalamaktan kaçının. Yavaşça çok yumuşak bir bez aracılığıyla veya tercihen sadece çıplak ellerinizle yıkayın. Her zaman iyice durulayın ve sonra yüzünüzü temiz bir havluyla kurulayın. (Kirli havlular bakterilerin daha fazla yaydığı için, özellikle iltihaplı aknelerin yayılımı arttırabilir. Havluyu ikinci kez kullanmaktan mutlaka kaçınınız) .

  •  CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN: Birçok sivilce giderici krem cildi kurutan maddeler içerir, bu nedenle her zaman kuruluğu ve cilt soyulmasını en aza indiren bir nemlendirici kullanın. Etikette “komogenojik olmayan” ifadesini var ise tercih edin, bu da sivilceye neden olmaması gerektiği anlamına gelir. Yağlı, kuru veya karma ciltler için uygun nemlendiricileri piyasada bulabilirsiniz. Cİlt tipinize uygun ürünü seçmelisiniz.
  • REÇETİZ SİVİLCE GİDERİCİLER KULLANIN: Bu akne ürünlerinin reçeteye ihtiyacı yoktur. Bunların çoğu, bakterileri engelleyen ve cildinizi kuruyan benzoil peroksit, salisilik asit, glikolik asit veya laktik asit gibi bileşenlere sahiptir. Kurutulmaya veya soyulmaya neden olabilirler, bu nedenle başlangıçta az miktarda başlayın. Sonra ne kadar kullandığınızı ve ne sıklıkla kullandığınızı ayarlayabilirsiniz. Başka bir seçenek, yeni bir OTC topikal retinoid jeldir (Differin% 0.1 jel). Gerçekten sivilce oluşmasını önlemek için çalışır. Hassas cildiniz varsa, bu ürünleri dikkatli kullanın.
  •  AZ MAKYAJ YAPIN, DOĞAL OLUN: Bir koparma sırasında, temel, pudra veya allık giymekten kaçının. Makyaj yaparsanız, günün sonunda yıkayın. Mümkünse, boya ve kimyasal eklemeden yağsız kozmetik ürünleri seçin. Akneye neden olmaması gerektiği için “komogenik olmayan” olarak etiketlenmiş makyajı seçin. Satın almadan önce ürün etiketindeki içerik listesini okuyun.

Akne sorunundan şikayetçiyseniz, hayat tarzınız olarak benimsemek üzere aklınızda bulundurmak isteyeceğiniz doğal yollarla sivilce geçirme yöntemleri yazımızı mutlaka dikkat ile incelemelisiniz.

 

  • SAÇ ÜRÜNÜ OLARAK KULLANDIKLARINIZA ÖZEN GÖSTERİN Saçınıza koku, yağ, zehir veya jel kullanmaktan kaçının. Yüzünüze girerse, cildinizin gözeneklerini tıkayabilir ve cildinizi tahriş edebilir. Nazik bir şampuan ve saç kremi kullanın. Yağlı saçlar yüzünüzdeki yağa eklenebilir, bu nedenle saçınızı sık sık yıkayın, özellikle de kırılıyorsanız. Uzun saç var mı Yüzünden uzak tut.
  • SİVİLCELERİNİZ İLE OYNAMAYIN!. Yüzünüze dokunmaktan veya yanağınızı veya çenenizi ellerinize dikmekten kaçının. Sadece bakterileri yaymakla kalmaz, iltihaplı yüz cildinizi tahriş edebilirsiniz. Enfeksiyon ve yara izlerine yol açabileceğinden asla parmaklarınızla sivilce toplamayın ya da çıkarmayın.
  • GÜNEŞTEN KAÇININ!. Güneşin ultraviyole ışınları iltihabı ve kızarıklığı artırabilir ve iltihap sonrası hiperpigmentasyona (koyu renk bozulmasına) neden olabilir. Bazı akne ilaçları cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir. Güneşte geçirdiğiniz zamanı, özellikle sabah 10 ila 4 arasında, ve uzun kollu bir gömlek, pantolon ve geniş kenarlı bir şapka gibi koruyucu giysiler giyin. Sivilceniz olsun veya olmasın, daima güneş ışığına maruz kalmadan en az 20 dakika önce% 6 çinko oksit veya daha yüksek ve SPF 30 veya daha yüksek olan geniş spektrumlu bir güneş koruyucu uygulayın. Yeni sivilceleri daha az olası hale getirmek için güneş koruyucu etiketinde “komogenojenik olmayan” arayın. Cildinize ne koyduğunuzu bilmek için ürün etiketindeki içerikleri okuyun.
  • CİLDİNİZİ BESLEYİN!Uzmanların çoğu, çikolata gibi bazı gıdaların sivilce yapmama konusunda hemfikirdir. Yine de, yağlı yiyecekler ve abur cuburdan kaçınmak ve diyetinize daha fazla taze meyve, sebze ve kepekli tahıllar eklemek mantıklıdır. Süt ürünleri ve işlenmiş şekeri yüksek gıdalar sivilce tetikleyebilir. Bunlardan kaçının.
  • DÜZENLİ EGZERSIZ YAPIN: Düzenli egzersiz, cildiniz de dahil olmak üzere tüm vücudunuz için iyidir. Egzersiz yaparken, kıyafet giymekten veya cildinizi ovalayan ve tahrişe neden olabilecek egzersiz ekipmanı kullanmaktan kaçının. Egzersizden hemen sonra duş alın veya banyo yapın.
  • BİRAZ RAHATLAYIN; Bazı çalışmalar stresi sivilce veya sivilce şiddeti ile ilişkilendirir. Kendinizi stresli hissettiren şeyin ne olduğunu kendinize sorun. Ardından çözümler arayın.

Tüm bu aldığınız önlemlere ve kullandığınız ürünlere rağmen, hala ciddi bir akne sorunu ile karşı karşıyaysanız ve sivilce çıkmasını hiç bir şekilde engelleyemiyorsanız, uzman bir dermatolog alarak, doktor kontrolünde kullanabileceğiniz sivilce ilaçları reçetesi edinmek isteyebilirsiniz.

Yazımızda kaynak olarak https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/10-tips-for-preventing-pimples#1 sitesi kullanılmıştır.

Bunlara da bakabilirsin!

büyüklerde pişik nasıl geçer

Yetişkinlerde Pişik Nasıl Geçer? Büyüklerde Pişik Tedavisi

Yetişkinlerde meydana gelen pişiklerin geçmesi için uygulanabilecek yöntemler bebeklerde pişik sorunu ve tedavisi ile aşağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir