Ana Sayfa / Kremler / Acnelyse Jel Sivilce Kremi Nedir Nasıl Kullanılır
acnelyse sivilce kreminin cilde faydaları ve kullanımı

Acnelyse Jel Sivilce Kremi Nedir Nasıl Kullanılır

acnelyse sivilce kreminin cilde faydaları ve kullanımıAcnelyse sivilce kremi; adından da anlaşılabileceği üzere, akne tedavisinde etkili olarak kullanılan, derideki mitoz bölünmeyi arttırarak, tahribata uğramış eski derinin dökülmesini sağlamak suretiyle, yüzü soyarak işlev gören, sivilcelerin geçmesinde üstün etkili, Abdi İbrahim firması tarafından piyasaya sürülmüş bir jeldir ve etkili sivilce kremleri listesindeki ilk merhemlerden biridir ve sivilceleri geçirme işlevinin yanı sıra, cildi yenileyerek lekelerin ve akne izlerinin tedavisinde de, diğer merhemlere alternatif ya da kombine olarak kullanılabilir.

Tretinoin içerikli Acnelyse krem; 20 gr’lık tüpler içerisinde, 26,8 TL bedelle eczanelerde satılan ve hem reçeteli hem de reçetesiz olarak temin edilebilecek bir sivilce merhemidir.

Madecassol krem ile birlikte kombine ve değişimli olarak kullanılan Acnelyse, oldukça mucizevi etkileri ve cilde sayısız faydası olan bir kremdir. Özellikle sivilce tedavisinde, Roacuttane sivilce ilacına bile alternatif olarak denenen ilk yöntemlerden bir tanesi Acnelyse’dir.

Acnelyse Krem Ne İşe Yarar?

A vitamini deposu olan retinoik asit içerikli Acnelyse akne karşıtı krem, ( retinol içeren kremlerin cilde faydaları )yazısına bakmak isteyebilirsiniz )ciltteki epidermis tabakası dediğimiz üst tabakadaki hücreleri yenileyerek ve aşırı keratin oluşumunu engelleyerek deri üstüne oluşan pek çok tahripatı, şiddetli akneleri, sivilce izlerini, lekeleri ve hatta yara ve yanık izlerini geçiren, kuvvetli etken maddelere sahip bir akne gidericidir ancak sivilceler üstünde gösterdiği üstün etkiyi, cildi soyarak da olsa onarması ve hücreleri yenilemesi sayesinde diğer deri üstü sorunları için de gösteren kullanım alanları çok çeşitli bir merhemdir.

Dermatologlar tarafından sıkça reçete edilen, keskin kokulu ve sarı renkli Acnelyse kremin kullanım alanları şu şekildedir;

 • Hafif ve orta şiddetli aknelerin hızlıca tedavisinde kesin çözüm olarak
 • Şiddetli sivilce problemlerinde düzenli kullanımı sayesinde
 • Cilt lekelerinin tedavisinde Expigment krem alternatifi olarak
 • Güneş lekelerinin geçirilmesinde
 • Sivilce izleri, özellikle de çukurlaşmış, derin sivilce lekelerinin geçirilmesinde üstün etkili olarak kullanılan Acnelyse; sivilce lekeleri kesin olarak nasıl geçer adlı yazımızda da adından söz ettirmiş bir leke giderici kremdir.
 • Sedef Hastalığında
 • Balık Pulu Tedavisinde
 • Deri Kalınlaşmasına Çözüm olarak
 • İltihaplı ve irinli sivilce tedavisinde
 • Siyah noktaların giderilmesinde
 • Ölü derinin yenilenmesinde peeling etkili olarak
 • Yüzdeki yara ve yanık izlerini soyarak

olmak üzere çeşitli alanlarda Acnelyse kremin cilde envia çeşit faydası mevcuttur.

Nasıl Kullanılır?

Acnelyse kremi, cildinizdeki sorunun ne olduğunun uzman bir cildiyeci tarafından tespit edilmesi ardından, doktorunuzun önerisi doğrultusunda kullanmanız, en etkili sonuçlara, en az yan etkiye maruz kalarak ulaşabilmeniz manasına gelmektedir. Ancak kendi inisiyatifinizle kullanacak olursanız da, cildinizdeki akne sorunu, sivilce izleri ya da lekeler geçene ya da azalana kadar, günde bir kez ve geceleri olmak kaydıyla tercihen gün aşırı – 2 günde bir olmak kayıdyla – mutlaka akşam saatlerinde güneşten ve sıcaktan uzak kalacağınız zamanlarda , lezyonlu cilt bölgelerine tırnak ucu kadar, nohut tanesinden ufak bir miktarda kremi alarak, cildinizdeki sorunlu bölgeye, fazla bastırmadan, ufak ufak masaj yaparak dağıtarak yedirmelisiniz.

Kullanımın hemen ardından ciltte hafif bir yanma ve batma hissi ve kızarma olması normal kabul edilir. Acnelyse’in içerisindeki retinol maddesinin işlevini görmeye başladığı manasına gelir. Hücre yenilenmesi ve onarım sırasında ciltte hassasiyet görülmesi muhtemeldir.

Ne Zaman Etki Eder?

Acnelyse’in ilk etkileri 24 saatten kısa bir süre içerisinde ortaya çıkabilir. Uygun kullanımda 2 ya da 3 gün içerisinde akneleri ve lekeleri geçirmeye başlayan Acnelyse kremin nihai sonuçlarını, disiplinli ve doz aşımı yapmadan kullanılan 4-6 haftalık bir süreç sonunda görebilirsiniz.

Derin sivilcelerde ve ciddi akne sorunlarında daha uzun sürede ama derinlemesine etki eden Acnelyse’e daha hızlı bir alternatif arıyorsanız, özellikle iltihaplı sivilcelerin tedavisinde etkili mikrop öldürücü, antibakteriyel Nadixa Krem ile ilgili bilgi almak için ilgili yazımıza bakabilirsiniz

 

Yan Etkileri ve Kullanım Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düzgün, dozunda ve uygun kullanımı sayesinde yarattığı peeling etkisi ile mucizevi sonuçlara yol açan Acnelyse kremin içeriğindeki güçlü tretionoin, e vitamini ve diğer bileşenler, yanlış kullanımda ve doz aşımlarında, ciltte kimyasal yanıklara benzer tahripatlara sebebiyet verecek derecede kuvvetli olduğundan, tercihen bir hekim kontrolünde kullanılmalı, Acnelyse’in sivilceleri 2-3 gün içerisinde neredeyse tamamen ortadan kaldırmasının cazibesine kapılarak, cildin daha pürüzsüz olması için kullanımının abartılmaması gerekmektedir.

Ayrıca Acnelyse kullanımı sonrasında güneşe çıkmamanız gerektiğini de hatırlattıktan sonra, kremin sık ne dair görülebilen yan etkilerinden bahsedelim;

 • Ciltte yanma kızarıklık
 • Deride batma, kaşınma, iğnelenme
 • Derinin pul pul dökülmesi
 • Ciltte soyulma
 • Yüzde kızarıklık ve kabarma en yaygın yan etkileri iken;
 • Solunumda güçlük
 • Ani baş ağrısı
 • Mide bulantısı, kusma, bayılma, biliç kaybı
 • Ciltte abartılı bir döküntü ve dayanılmayacak derecede yanma ya da aşırı kabarmalı alerjik reaksiyonlar daha nadir yan etkiler olmakla birlikte, acil hekim müdahalesi gerektirebilir.

Acnelyse merhemin çocuklarda, hamilelerde ve emziren kadınlarda kullanımının güvenliğine dair yeterli çalışma yoktur. Doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Acnelyse Krem Muadilleri:

 • Madecassol
 • Expigment Krem
 • Tretin Krem
 • Contractubex
 • Azalderm
 • Benzalin krem

v.b. merhemler, etken madde açısından bire bir eşdeğeri ve muadili sayılmasa da, kullanım alanları ve elde edilen sonuçlar bağlamında Acnelyse krem ile eşdeğer nitelikte ve yer değiştirebilen bazı merhem isimleridir.

Acnelyse kremi hücre yenilemesi sağlayarak, cildinizdeki lekelerden kurtulmak için kullanıyorsanız, en etkili leke kremleri adlı yazımıza bakabilirsiniz.

 

Bunlara da bakabilirsin!

kırışıklık ve yaşlanma karşıtı a vitamininin cilde ve yüze faydaları

A Vitamininin Cilde Faydaları

Kırışıklıklar, hücre bozulmaları ve cilt lekeleri ile başınız dertteyse, hem yaşlanmanın etkilerini geciktirecek hem de …

5 Yorumlar

 1. Merhaba öncelikle çok güzel bir site çok faydalamaya başladım .. acnelyse ile ilgili bir kaçxsorum bar lütfen yardımcı olun..
  şimdi yaklaşık bir haftadır yani bugün5. Günüm acnelyse kullanıyrum yüzümde soyulmalar başladı dayanılmyck kadar yanma yok tabi ama bunlar olası şeyler.. şimdi ben hametan madecasol bepanten sennsiderm kremde aldım yanma kaşıntı vs olunca uygulamam için ben şimdi acnelyse akşm diğer 3 kremi yüzümü iyice yıkadıktan sonra sabah kullanıyorum doğrumu yapıyorum.. birde ençom kafamıkarıştıran soyulmalar başladığı haldeböyle hergece sürmeliyimnasıl yapamlyım yoksa soyulduktan sonra tekrar acnelyse devam mı etmeliyim ve ben bunu sürekli kullandıkça hep soyulmamı olucak? Ne kdr süre kullanmalıyım, diyelim ki soyulma bitti çok memnun kaldım bunu sürekki kullansam ne olur yada doğrumu sürekli kullanmam? Şimdi etraflıca araştırdım bütün kozmetikleirn için de leke açıcılarda asitlerde hep madecasol yada retinol acnelyse içerikli yani kozmetiğie para vermek yerine bunları rutin şekilde kullanmam doğru değil mi şimdiden teşekkürler cvbınızı bekliyorum..

  • Dr. Manhattan

   Merhabalar. Öncelikli olarak Acnelyse jelin oldukça kuvvetli bir içeriğe sahip olduğunu, ciltte soyulmaya yol açmasının beklenen ve hatta istenen bir durum olduğunu söyleyelim ancak devam etmeden önce sizlere verdiğimiz tavsiyelerin uzman doktor tavsiyesi yerini alamayacağını ve bu tip medikal merhemleri kullanırken mutlaka hekime danışmanız gerektiğini de belirtelim.
   Amatör olarak edindiğimiz tecrübelere ve Acnelyse kullanan kişilerden edindiğimiz geri bildirimlere göre cevaplayacak olursak da kremi kesinlikle her akşam kullanmamanız gerektiğini, haftada 3 kerenin en ideal olacağını söyleyebiliriz. Cildinize iyileşmesi, soyulması ve yerine yeni sağlıklı derinin gelmesi, hücre yenilenmesinin tamamlanması için zaman tanımalısınız.

   Ayrıca Madecassol başlı başına etkili bir kremdir. Acnelyse i sivilce probleminiz aktif bir şekilde devam ettiği sürece tek başına kullandıktan sonra cildinizi dinlendirip sadece diğer kremlerle tedaviye geçilmesi zannediyoruz ki doktorlar tarafından da sıklıkla tavsiye edilen biçimi ancak dediğimiz gibi hekime danışmadan kullanmayınız. Geçmiş olsun.

   • Cok tskr ederim cok sglun yok seul onermisti ama cok soru soramadim pek aydinlatmadi beni yoksa kafama gore hergun surcektim ya.. cok sglun seni site cok guzel yeni seyler de okumak isterim mesela bu magic of pigments var onu cok merak ediyorum icerigi nedir neler kullaniliyor oda bir cilt soyma islemi ama icerigni merak editorum varmi bilgnz bu konuyu ele alsaniz tskrler

 2. Merhaba iki kaşımın ortasında 3 haftadır geçmeyen bir sivilce türü bişey var hafif şişkin geçmiyor sıksam patlamıyor ne olduğunu anlamadım yardımcı olursanız sevinirim

  • Dr. Manhattan

   çok üzgünüm ancak tam olarak ne olduğunu ancak sizi muayene edecek bir dermatolog size söyleyebilir. Sivilce zannettiğiniz şey bir yağ bezesi ya da farklı bir oluşum olabilir ama her ne olursa olsun sivilce dahi olsa sıkmanızı, kurcalamanızı tavsiye etmem. Enfekte edebilirsiniz. Üstelik sivilce olduğuna emin değilseniz, Acnelyse gibi bir ilacı kullanmanızı da kesinlikle tavsiye etmem. Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir